Законопроект Джонсона передбачає 61 млрд на допомогу Україні та відправку ATACMS

Законопроект Джонсона передбачає 61 млрд на допомогу Україні та відправку ATACMS

Новий законопроект про додаткове фінансування для України, підготовлений спікером Палати представників США Майком Джонсоном, пропонує виділити близько 61 млрд. доларів, а також передати Україні далекобійні ракети ATACMS. Про це йдеться в оприлюдненому тексті документа.

Законопроект зокрема передбачає виділення майже 28 мільярдів доларів на всі операції, пов’язані з військовою допомогою США Україні. З них майже 13,8 мільярда доларів до 30 вересня 2025 року прямують на програму Ukraine Security Assistance Initiative, за якою Пентагон підписує контракти з американськими оборонними компаніями для надання Києву нового озброєння та обладнання. Ще трохи більше 13,4 мільярда доларів можуть спрямовуватись на заміну та ремонт переданого Україні озброєння, а також для фінансування навчання українців.

Додатково за програмою Foreign Military Financing, яка передбачає виділення грантів на купівлю зброї у виробників, проект Джонсона закладає 1,6 мільярда доларів. Окреме положення законопроекту передбачає, що адміністрація Джо Байдена має якнайшвидше передати Україні далекобійні ракети ATACMS. Однак у документі є застереження — президент США може відкласти це рішення, якщо воно «шкодитиме інтересам національної безпеки США».

Також законопроект передбачає виділення 7,85 мільярдів доларів у вигляді кредитів до 30 вересня 2025 року. Серед умов витрачання цих коштів – заборона виплат пенсій. Водночас, після листопада 2025 року президент США зможе списати 50% заборгованості за цими кредитами, а з 1 січня 2026 року – 100% заборгованості за умови, якщо це рішення підтримає Конгрес.

Крім цього, законопроект Джонсона містить низку вимог до адміністрації Байдена щодо звітності. Після прийняття документу протягом 30 днів адміністрація повинна надати Конгресу звіт про всю зброю та пов’язане фінансування, яке США надали Україні з початку повномасштабної війни. А протягом 60 днів – звіт про те, як здійснювався контроль за обліком зброї. Крім того, протягом 45 днів Конгрес США має отримати від адміністрації Байдена «стратегію підтримки України», яка має бути багаторічною.

Голосування за цей законопроект у Палаті представників США очікується 20 квітня. У разі схвалення його має ухвалити Сенат і підписати президент Байден. Напередодні Комітет розвідки США закликав негайно надати допомогу Україні. Речник Палати представників Майк Джонсон виступив з ініціативою розділити раніше підтриманий Сенатом законопроект про допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню. Він пропонує пакет із чотирьох окремих законопроектів, четвертим із яких має бути документ про пріоритети нацбезпеки США, що включає, зокрема, положення про надання допомоги Україні у вигляді кредиту та використання заморожених російських активів. Президент Володимир Зеленський вже прокоментував цю ініціативу Джонсона.

Джерело