У «Кримському домі» відбулася презентація роману «Дім солі»

Постапокаліптичний роман української письменниці Світлани Тараторіної був представлений читачам напередодні Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу у «Кримському домі».

Книги, написані під час війни, це зажди погляд у майбутнє із трагічного сьогодення. «Дім солі» — це фантастика, заснована на історії, міфах та легендах Криму. Попри те, що в романі йдеться про вигаданий півострів і виживання його мешканців після катастрофи, прототипами подій твору стали реальні історичні факти та постаті з історії Кримського півострова. Щоб віднайти реальну історію Криму, письменниці також довелося попрацювати з численними міфами російської пропаганди. 

Для авторки створення цього роману — дуже особиста історія, адже і сама вона з Криму. Твір написаний протягом років після вимушеного виїзду з півострова.

— Уже понад дев’ять років я не була в Криму, і для мене ця метафора «засоленості», катастрофи, яка сталася з Кримом, водночас і про реальність — страшну реальність, яку ми всі пережили у 2014 році під час анексії, — розповіла письменниця. 

Чому для висвітлення теми Криму був обраний саме такий жанр? 

— Фантастика — це спосіб поговорити про подекуди болісні та тригерні речі. І водночас можливість подумати про те, що саме зараз цю землю знищують загарбники. І пригадати, що ця земля незнищенна й уся її історія доводить, що Крим буде звільнений, і всі люди, які відчувають його як свою землю, повернуться додому, — пояснила авторка.

Під час презентації було продемонстровано перформанс за мотивами книги, де також звучали слова: «Час повертатися, час пам’ятати». 

Своєю чергою історикиня Гульнара Абдулаєва зазначила, що ця книга актуальна саме зараз, коли всі чекають на деокупацію півострова: 

— Зараз напередодні наступу багато людей у Криму чекають на ЗСУ та звільнення півострова. Ми віримо, що книга стане передвісником того, що почнеться нова історія Криму, — зазначила історикиня.

«Крим повернеться додому» — цей лейтмотив написано й на форзаці книги, так авторка висловила свою переконаність і віру. Хоча слова «Крим» і немає у фантастичному світі роману, її герої, що пережили катастрофу, також борються за своє життя і свою землю.

— Для мене це головна сентенція, все, що відбувається, лише тимчасова перепона. Окупація й анексія — це лише піщинка на життєвому шляху тисячолітнього Криму, — підкреслила авторка.

Фото автора

Леся Медведенко

Кореспондент АрміяInform

Джерело