Суд став на бік порту «Південний» у суперечці із державними аудиторами

Одеський окружний адміністративний суд задовільнив позов державного підприємства Морський торговельний порт "Південний" до Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, в якому порт вимагав визнати протиправним скасування результатів тендеру.

Як зазначається в рішенні суду, йдеться про закупівлю, яка відбулася наприкінці минулого року. 

Порт обрав компанію, яка надаватиме йому послуги з ремонту та технічного обслуговування техніки. Участь у тендері взяли три підприємства: "Укрремелектромаш", "Електропромремонт" та "Ельконт плюс". 

Угоду за результатом закупівлі уклали із ТОВ  "Електропромремонт", яке погодилося працювати за 2 мільйони 610 тисяч гривень. При цьому відхилили більш дешеву пропозицію ТОВ "Укрремелектромаш" — 2 мільйони 608,8 тисяч гривень через невідповідність в документації. 

Аудитори провели моніторинг цієї закупівлі та звинуватили порт у порушенні законодавства у сфері публічних закупівель. 

Ревізори наголошували, що порт не помітив порушень тендерної документації та не надав ТОВ "Укрремелектромаш" можливість виправити невідповідності, чим порушив вимоги закону "Про публічні закупівлі". Тож аудитори наполягали, що порт має скасувати результати закупівлі. 

У відповідь в своєму позові представники порту вказували, що аудитори не зазначили в чому саме полягає порушення і в чому воно виразилося, а також не зазначили в чому саме, тендерна пропозиція ТОВ "Укрремелектромаш" не відповідала вимогам закону.

Зрештою суд, розглянувши матеріали справи, зазначив, що одночасно з аудиторами, Антимонопольний комітет України розглядав скаргу ТОВ  "Електропромремонт", яка скаржилася на те ж саме про що заявляли співробітники Деражаудитслужби. За результатами розгляду цієї скарги АМКУ зобов'язав порт скасувати рішення щодо визначення переможцем ТОВ "Укрремелектромаш". 

Суд зазначив, що закон "Про публічні закупівлі" передбачає, що якщо Антимонопольний комітет розглядає скаргу щодо торгів, то орган державного фінансового контролю не приймає рішення про початок моніторингу процедури закупівлі. 

Також Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області взагалі, за висновком суду, не мало моніторити цю закупівлю.

Зазначимо, що раніше спеціалісти Південного офісу Держаудитслужби виявили, що керівництво Комунального некомерційного підприємства "Одеський обласний центр соціально значущих хвороб" Одеської обласної ради виплатил собі "ковідні" доплати на загальну сумму 3,9 мільйонів гривень.  

Також працівники Південного офісу Державної аудиторської служби перевірили закупівлі, які проводила комунальна установа "Спеціалізований монтажно-експлуатаційний підрозділ" Одеської міської ради у квітні – червні 2022 року та встановили завищення вартості виконаних послуг (з ремонту) з нанесення розмітки на загальну суму 626 тисяч гривень, а також укладання договорів на закупівлю товарів та послуг без проведення визначених Законом процедур закупівель.

Також аудитори в результаті ревізії питань фінансово-господарської діяльності Департаменту комунальної власності Одеської міської ради за період з жовтня 2019 року по червень 2022 року встановили фінансові порушення на суму 185,5 мільйонів гривень. 

А у вересні ревізори зазначали, що Управління освіти Красносільської сільради придбало та оплатило подальший монтаж та підключення обладнання для Красносільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, але обладнання в школі наразі відсутнє.  

Источник