Підрив Каховської ГЕС: що відомо

Російська окупаційна армія підірвала Каховську гідроелектростанцію в Херсонській області. Машинну залу станції повністю зруйновано, вона не підлягає відновленню. Близько 80 населеним пунктам, у тому числі Херсону, загрожує підтоплення.

Зранку 6 червня в оперативному командуванні «Південь» повідомили про підрив Каховської ГЕС.
«Російськими окупаційними військами здійснено підрив Каховської ГЕС. Наразі уточнюється масштаб руйнування, швидкість і обсяги води, ймовірні райони підтоплення. Всі служби працюють. Ситуація відстежується», — повідомили в ОК «Південь».
Внаслідок підриву машинної зали зсередини Каховську ГЕС повністю зруйновано. Станція відновленню не підлягає, повідомила енергетична компанія «Укргідроенерго».

У компанії додали, що неконтрольоване зниження рівня водосховища є додатковою загрозою для тимчасово окупованої Запорізької АЕС.

«Вода з Каховського водосховища необхідна для того, щоб станція отримувала підживлення для конденсаторів турбін і систем безпеки ЗАЕС. Зараз станційний ставок-охолоджувач наповнений. Український персонал ЗАЕС моніторить усі показники», — зазначили в Укргідроенерго.
Фахівці компанії продовжують аналізувати ситуацію, та уточнюють масштаби руйнування, швидкості та обсягів води.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що загалом підтоплення загрожує до 80 населеним пунктам регіону.

«Займаємося евакуацією жителів районів підтоплення. Наразі проводяться евакуаційні заходи з мікрорайону Острів у Херсоні. Сформовані евакуаційні потяги до Миколаєва. Оцінюємо наслідки для довкілля та загрозу для Запорізької атомної електростанції. Через відсутність доступу до неї така оцінка ускладнена», — повідомив він.
Прем’єр назвав знищення Каховської ГЕС терористичним актом з боку Росії, яка несе за це повну відповідальність.

«Руйнування ГЕС загрожує екологічною катастрофою для Півдня нашої держави. Світ має відреагувати. Негайно. Але не просто словами, а діями. Росія має негайно забратися із ЗАЕС, аби уникнути подальшої катастрофи», — підкреслив Шмигаль.
Президент Володимир Зеленський назвав дії російських військ із підриву дамби Каховської гідроелектростанції черговим актом тероризму, закликавши українців поширювати лише офіційну інформацію про інцидент.

Голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін заявив, що у критичній зоні затоплення на правобережжі Херсонщини перебувають близько 16 тисяч людей.

«Нині організовано евакуацію мешканців даних населених пунктів автобусами до Херсона, далі до Миколаєва і звідти до Хмельницького, Одеси, Кропивницького, Києва та інших», — зазначив він.
Раніше він закликав жителів лівого берега Херсонщини покинути небезпечну територію.

Президент Володимир Зеленський скликає термінове засідання Ради національної безпеки і оборони через підрив греблі Каховської гідроелектростанції. Про це повідомив секретар РНБО Олексій Данілов.

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак назвав підрив греблі Каховського водосховища екоцидом, нагадавши, що ця подія становить потенційну загрозу для Запорізької АЕС.

«Каховська ГЕС. Черговий воєнний злочин російських терористів. Президент збирає РНБО. Це — екоцид. Росіяни відповідатимуть за можливе позбавлення питної води людей на Півдні Херсонщини та в Криму, можливе знищення частини населених пунктів та біосфери», — написав він у Telegram.
Єрмак також нагадав, що дії окупантів несуть загрозу для Запорізької атомної електростанції.

Підрив окупантами греблі Каховської ГЕС може мати негативні наслідки для Запорізької атомної електростанції, проте поки що ситуація лишається контрольованою. Про це повідомляє ДП НАЕК «Енергоатом України».

Источник