Особливості продажу лісу кругляка та формування цін на ринку деревини

Вартість одного кубічного метра деревини має безпосередній вплив на ціну пиломатеріалів, що використовуються в будівельній сфері та в меблевій промисловості. За інформацією сайту https://www.uub.com.ua/presscenter/novyny-birzhi/tsina-za-kub-lisu-oglyad-vitchyznyanogo-rynku-derevyny/ ціна одного кубометра деревини на українському ринку визначається з врахуванням попиту та пропозиції, якісних параметрів лісу, сезонності та технології, що використовується при обробці лісу. вартість певного виду деревини визначається з врахуванням її розмірів та якості – починаючи з 2019 року якість лісу кругляка має чотири окремі класи.

Критерії визначення ціни лісу кругляка

Державні та комунальні підприємства, що займаються вирощуванням та реалізацією лісу кругляка, зобов’язані здійснювати його продаж виключно на умовах відкритого конкурсу, які забезпечують, наприклад, біржові площадки «Української універсальної біржі». Ціну на ліс кругляк регулює наявність попиту зі сторони підприємств та організацій, що працюють в лісопильній та деревообробній сфері, натомість лісгоспи та держава мають можливість отримати додаткові доходи, продаючи заготовлений ліс по ціні, значно вищій від початково заявленої.

Вартість одного кубометра ділової деревини визначається з врахуванням:

  • породи дерева. Діловий дуб коштуватиме завжди дорожче від кругляка хвойних порід дерев – смереки чи сосни, оскільки якість деревини дуба є значно кращою, а сфера використання – значно ширшою та різноманітнішою в порівнянні з сосною, березою чи липою;
  • географічного положення покупців лісу – на Півдні та Сході України вартість лісу кругляка та виготовлених з нього пиломатеріалів є значно вищою від західних регіонів країни, де площа лісових насаджень в десятки разів переважає площу лісів в південно-східних областях, а доставка пиломатеріалів вимагає значних логістичних затрат;
  • складності заготовки лісу кругляка. Заготовка смереки на гірських схилах Карпат є значно складнішою (та відповідно більш вартісною) в порівнянні з заготовкою сосни в районах Полісся.

Переваги реалізації лісу на електронних торгах

Продаж лісу кругляка на електронних торгах за участі ліцензованих товарних бірж унеможливлює вплив чиновників на формування цінових пропозицій на ринку пиломатеріалів та ділового лісу – ціну формує виключно попит та пропозиція.

На електронних майданчиках utsd.uub.com.ua Української універсальної біржі виставлені лоти з дубом та ясенем, сосною та смерекою, які за доступними цінами може придбати кожен лісопереробник чи виробник меблів. Крім того, біржа відслідковує своєчасне та повне виконання лісгоспами умов, передбачених в контрактах, тому клієнти біржі можуть бути впевненими у вчасному отриманні оплаченої продукції.