Навчальний курс з організації використання колективних рятувальних засобів у морі

Важливими документами, що підтверджують кваліфікаційний рівень і спеціалізацію моряків, знання ними техніки безпеки, є морські сертифікати. Обов’язковий перелік їх розроблений Морською адміністрацією морського та річкового транспорту України, причому для кожної посади і типу судна існує свій реєстр. Морські сертифікати підтверджують здатність їх власників оперативно та грамотно діяти у надзвичайних ситуаціях, забезпечувати безпеку членів екіпажу, охорону судна та морського середовища, збереження вантажу, а також уміти керувати плотом і шлюпкою з веслами. Одним із таких сертифікаційних документів є Підготовка фахівців із рятувальних шлюпок та плотів. Для його отримання до виходу судна в море моряк має прослухати відповідний навчальний курс.

Мета навчальної програми та отримані компетентності

Підготовлений спеціаліст із рятувальних шлюпок, що не належать до швидкохідних засобів, і плотів виконуватиме обов’язки їх командира. Мета навчального курсу – надати спеціалістам судна теоретичні знання і практичні навички зі спуску та командування колективними рятувальними засобами в аварійній ситуації, сприяти розумінню ними своєї ролі та відповідальності щодо гарантування людської безпеки під час їх експлуатаційного та тренувального використання. Після завершення навчання слухачі матимуть компетентності:

  •  здійснювати підготовку рятувальних плавзасобів і правильно розміщувати людей у них;
  •  забезпечувати надійний спуск та підняття рятувальних та чергових човнів;
  •  грамотно керувати шлюпкою з мотором або веслами, надувним чи твердим рятувальним плотом, особливо під час морського шторму;
  •  запускати і правильно експлуатувати двигуни плавзасобів для порятунку людей, які забезпечують виконання маневрування;
  •  користуватися засобами зв’язку, зокрема аварійними;
  •  надавати першу медичну допомогу потерпілим;
  •  організовувати життєзабезпечення потерпілих людей у плавучих засобах після того, як вони залишили аварійне судно.

Підготовка моряків здійснюється відповідно до стандартів, наведених у пунктах 1-4 розділу А-VI/2-1 Кодексу ПДНВ та його таблиць, а також на підставі модельного курсу IMO 1.23. Вони призначаються для виконання обов’язку спеціаліста з рятувальних плавучих засобів, які не є швидкохідними.

Які вимоги пред’являються до тих, хто навчатиметься

Моряки, які прагнуть пройти підготовку, мають відповідати таким вимогам:

  •  вік, не молодший за 18 років;
  •  наявність морської освіти;
  •  здоровий стан організму;
  •  тривалість суднового робочого стажу щонайменше пів року.

У разі вибору слухачем скороченого курсу підготовки він повинен мати свідоцтво, що підтверджує його статус фахівця з рятувальних та чергових нешвидкісних човнів і плотів (VI/2, А-VI/2, пункти 1-4).