Як виглядає ринок праці Чорноморська під час війни

Про високе безробіття в Україні чутки ходять багато років, а з початком повномасштабної війни вони значно збільшились. Для тих, хто вже більше року не повертається з-за кордону до відносно спокійного Чорноморська, відсутність роботи є основною причиною чи навіть виправданням. Ми вирішили з'ясувати, яка реальна ситуація на ринку праці, і звернулися до міського центру зайнятості.

Чи вплинула повномасштабна війна на ринок праці у Чорноморську?

За словами начальниці міського центру Ірини Островської, такі катастрофи, як війна та пандемія, зрозуміло, мають вплив на наявність та кількість вакансій, але, як виявилося, досить посередній. Так, у межах нашого міста значно більшу роль відіграє продуктивність морського порту та численних підприємств на його території. Щойно порт почав переживати важкі часи, а це було задовго до вторгнення росії, знизилися і пропозиції для претендентів, і середня зарплата.

А яка середня зарплата по Чорноморську зараз?

Середня зарплата, м'яко кажучи, невисока, — каже Ірина Миколаївна. — Це 10 тисяч гривень. Підкреслю, що це, як то кажуть, "середня температура по палаті". Є вакансії, де претендент може розраховувати на 16 тисяч, а є мінімалка – 6 700. Ось навіть нам у центр зайнятості потрібен співробітник на зарплату до 7 тисяч, але при цьому в обов'язки входить повний робочий день, купа документації, відповідальність… З іншого боку, існують державні програми, які дають змогу роботодавцям збільшувати зарплати з часом. Коли до нас приходять роботодавці, я прямо їм говорю, що немає більшої мотивації для претендента, ніж зарплата. Якщо зарплата маленька, та ще й виплачується із затримками, не дивуйтеся, що ви постійно в пошуках персоналу.

А яка допомога виплачується чорноморцям з безробіття? І чи відрізняються ці суми від тих, що одержують ВПО?

По-перше, хочу зазначити, що у нас із початком війни не так багато безробітних на обліку. Два роки тому їх було 200-300 осіб, зараз близько 70. На це, звичайно, вплинула еміграція місцевих жителів. А щодо тимчасово переміщених осіб, то вони, як правило, продовжують числитися на робочих місцях у своїх містах, які опинилися під окупацією. Так люди намагаються зберегти зв'язок із домом, надію на те, що вони скоро повернуться, і все буде, як і раніше. Можуть шукати якісь підробітки, зокрема сезонні.

А щодо виплат, то тут теж все вираховується строго математично. Так безробітний може отримувати від 650 грн. на місяць до 6 700. Ця сума складається зі стажу роботи, кількості відпусток, лікарняних і навіть таких об'єктивних причин, як простій підприємства. Тобто чим частіше ви йшли у відпустку або змушені були чекати виклику від керівництва, тим на меншу суму допомоги ви можете розраховувати, стаючи на облік.

А хто зараз частіше шукає роботу у Чорноморську, чоловіки чи жінки? Чи може пенсіонери, щоб отримувати дохід у цей непростий час?

Існує точний відсоток – 86% це жінки. Пенсіонери взагалі не можуть вставати на облік, бо вже отримують соцвиплати від держави. А чоловіки зараз не приходять зрозуміло чому – процес працевлаштування відбувається лише через військкомат. Не будемо їх судити, називаючи ухилянтами – обставини різні. Але факт залишається фактом: зараз потрібні водії вантажівок, слюсарі, але кому ми можемо запропонувати ці вакансії, якщо чоловіки не стають на облік з безробіття? Ось таке замкнуте коло, — підсумувала Ірина Островська.

Тобто ситуація із працевлаштуванням у нашому місті не настільки сумна, як заведено говорити?

Абсолютно не сумна, робота є для всіх, хто хоче працювати, — підкреслила чиновниця. — Вакансії найрізноманітніші, не лише робітничі, а й вузьких спеціалістів. Якщо муніципальний “Водоканал” терміново шукає слюсаря, то до міського суду потрібні юристи, а в банки — бухгалтери.

Багато звернень від великих торгових мереж: "Таврія-В", "Сільпо", "Сусіді". Головне — визначитися, що вам потрібно, до чого готові, на що розраховуєте. Робота є, пропозицій від роботодавців достатньо, і ми проводимо ярмарки вакансій за необхідності.

Читайте нас в Twitter та Telegram, підписуйтесь на сторінку в Instagram та дізнавайтесь новини першими

Источник