Чому чорніють ювелірні вироби зі срібла?

Багато хто помічав, що срібні прикраси з часом чорніють і потребують регулярного чищення. Якщо колір срібла змінюється поступово — це нормально, адже відбувається природний процес окислення. Але інколи це стається зненацька або ж надто швидко — майже одразу після покупки.

Чому чорніють срібні прикраси та як цьому запобігти, дізнавайтесь у статті від Gold.ua.

Про що говорять народні прикмети

Згідно з народними прикметами срібні прикраси на людині чорніють внаслідок пристріту, наведеного свідомо чи несвідомо. Вироби зі срібла здавна вважаються не тільки прикрасами, але й оберегами, які вбирають негативну енергію, відводячи серйозні біди від свого власника або власниці.

Як вважає наука

Саме по собі срібло — надто м’який матеріал, тому для виготовлення прикрас його змішують з іншими компонентами, зокрема з міддю. Під впливом кисню мідь реагує на сірководень і окислюється, що виражається у почорнінні.

Срібні вироби чорніють на тілі, контактуючи з потом, який містить у собі солі сірчаної кислоти. Якщо потемніння відбувається надто швидко, скоріше за все, його прискорюють наступні фактори:

  1. Стрес. У стресових ситуаціях потові залози працюють більш інтенсивно, тому концентрація сульфатів підвищується.
  2. Фізична активність. Також посилюється робота потових залоз, тому перед тренуваннями чи пробіжками срібні прикраси краще знімати.
  3. Вологість. В умовах високої вологості піт випаровується повільніше, тому на шкірі відкладається багато сірчаних солей, що й призводить до потемніння срібла.
  4. Хімічні речовини. Срібна прикраса може потемніти від контакту з побутовою хімією, косметикою та навіть деякими продуктами, наприклад, ріпчастою цибулею.

Як почистити срібну прикрасу самостійно?

Почорнілі срібні прикраси для чоловіків можуть виглядати навіть ефектно, але подібна брутальність пасує далеко не всім виробам. Тому корисно знати способи чищення срібла у домашніх умовах, щоб повернути своїм прикрасам гарний сяючий вигляд.

Найпростіше придбати спеціальний засіб для чищення срібла — поліроль та серветки, які продаються в ювелірних магазинах. Якщо треба швидко привести срібну прикрасу до ладу, а поліролі нема, можна скористатися наступними способами:

  • Незначного темного нальоту можна позбутися за допомогою звичайного мильного розчину та м’якої тканини.
  • Почорніння можна прибрати розчином води та нашатирю (у половині літра води треба розчинити столову ложку нашатирного спирту).
  • Срібну прикрасу, покриту родієм, треба помити під теплою проточною водою, а потім витерти й відполірувати спеціальною серветкою.
  • Срібні вироби з дорогоцінними каменями можна залишити на 20-30 хвилин у розчині теплої води та господарського мила, а потім висушити м’якою серветкою та відполірувати.