Всім в укриття! Де ховатися чорноморцям під час тривоги

Після виходу росії з зернової угоди 17 липня Чорноморськ, як і вся Одещина, щоночі піддається масованим обстрілам ракетами та безпілотниками. Місцеві жителі стверджують, що це найсильніші атаки з початку повномасштабної війни, і тому знову зріс попит на укриття, сховища та підвали.

На території Чорноморської громади діє 86 обладнаних сховищ. Всі вони нанесені на онлайн-мапу і юридично доступні для людей, хоч і суттєво відрізняються один від одного за рівнем безпеки та комфорту.

Проте, згідно з повідомленнями очевидців, фактично ситуація дещо інша. Здавалося б, гіркий досвід Деснянського району, коли жінка з дитиною загинули на порозі замкненого укриття, мав стати уроком для всіх, але цього не сталося.

Днями аналогічна ситуація сталася у міській поліклініці на 1 Травня, 1. У ніч, коли на Чорноморськ масово летіли бойові дрони, у спробі сховатися від них люди натрапили на зачинені двері. Закрито було й єдиний справжнє сховище у центрі міста під Будинком побуту “Райдуга”.

У керівництві поліклініки стверджують, що цей патовий випадок – перший та останній в історії міста. Літній сторож сильно злякався вибухів, замість того, щоб слідувати інструкції, сам забився в дальній кут разом із ключами. Він був звільнений наступного ж ранку. На щастя, на відміну від київського прецеденту, чорноморський обійшовся без жертв.

Хто відповідає за доступ до сховищ?

Начальник відділу з мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Микола Малий зазначив, що доступ до укриттів чітко прописано у кожному окремому випадку. За підвальні приміщення в муніципальних об'єктах відповідає адміністрація. Тож якщо укриття знаходиться у школі чи лікарні, то відповідальність на керівникові установи.

Якщо йдеться про багатоквартирні будинки на балансі МУЖКГ, то на підвалах близько 50 будівель уже встановлені автоматичні замки. Усі вони відпираються одночасно із сигналом повітряної тривоги. Всі вони постійно тестуються, і ймовірність, що такий замок заклинить у відповідальний момент, зведена до мінімуму. Однак, якщо це все ж таки сталося, мешканців просять за фактом звертатися на гарячі номери Мунварти (04868 6 53 46) або диспетчеру МУЖКГ (066 476 88 36).

Адреси укриттів, що відкриваються автоматично:

  • Паркова 8, 14, 20, 36 (п2, п4, п6, п7, п8);
  • Парусна 7, 10, 11;
  • Проспект Миру 8, 15Б, 26(п3), 28(п3, п5), 32 (п1,п3), 35Б, 35Г, 39(п3),41 (п1, п4, п5, п7, п9);
  • 1Травня 2, 5(п1, п5), 8А, 17 (п4, п5);
  • Данченка 3б
  • Хантадзе 10;
  • Олександрійська 4, 22
  • Віталія Шума 13,19.

Набагато складніша ситуація з кооперативами та ОСББ. Тут міська влада має дуже опосередкований вплив, і доступ до сховищ – питання, яким мають займатися мешканці автономних багатоповерхівок, встановлюючи порядок зберігання ключів від підвалів та механізм їхньої доступності.

Що робити, якщо притулок закрито для ремонту?

Під час одного з нічних обстрілів чорноморці кинулися в укриття під ліцеєм №6, але там їх зустріла табличка “РЕМОНТ” та сторож, який повідомив, що укриття не працює. Інцидент викликав обурення в соціальних мережах, і міська влада прийняла їх до уваги.

Окрім шостої школи, ремонт проходить в укриттях 4-го та 7-го ліцеїв, в Олександрівській школі та Малодолинському. При цьому характер ремонту не капітальний, а оздоблювальний. Тобто всередині проводять побілку, чинять підлогу. Під час тривоги ці об'єкти будуть відкриватися для людей, оскільки у виборі між "подихати фарбою" або "потрапити під обстріл" відповідь є досить очевидною.

Але всім вже давно зрозуміло, що ворог ніколи не обмежувався військовими об'єктами, а отже будь-який житловий будинок може потрапити під удар. Бережіть себе та своїх близьких — під час сигналу тривоги спускайтеся в укриття або хоча б користуйтесь правилом "двох стін". Не стежте за роботою ППО біля вікон і тим більше не ведіть фото- та відеозйомку

Источник