Внаслідок удару по Харкову пошкоджена будівля Держпрому під захистом ЮНЕСКО

Внаслідок удару по Харкову пошкоджена будівля Держпрому під захистом ЮНЕСКО

Фото: t.me/V_Zelenskiy_official

Унаслідок авіаудару по Харкову пошкоджена будівля Держпрому, яка перебуває під тимчасовим посиленим захистом ЮНЕСКО. Про це повідомив президент Володимир Зеленський у своєму телеграм-каналі.

— Російський авіаудар завдав серйозних пошкоджень будівлі Держпрому в Харкові – одній з найвідоміших у світі будівель у стилі конструктивізму, що перебуває під тимчасовим посиленим захистом ЮНЕСКО, — написав він.

Президент додав, що “кожне рукостискання з воєнним злочинцем Путіним додає йому впевненості”.

Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив, що будівля Держпрому — памʼятка національного значення. У будівлю зафіксували пряме влучання.

Харківська обласна прокуратура повідомила, що авіаційний боєприпас влучив в один з підʼїздів. У будівлі розташована низка офісів офіційних органів та структур. За попередніми даними, удар був завданий ФАБ-500  з Бєлгородської області.

Міністерство культури та стратегічних комунікацій написало, що це один з перших хмарочосів Європи. 

Керівник поліції Харківщини Володимир Тимошко зазначив у коментарі Суспільному, що будівлю “не змогли знищити нацисти у Другу світову війну”.

— Це цивільний об’єкт, ніякого воєнного значення він не має, — зазначив він.

ЮНЕСКО внесла Держпром у список обʼєктів для посиленого захисту 7 вересня 2023 року. 

Уперше під час повномасштабного вторгнення Росії будівля буда пошкоджена 1 березня 2022 року — через ракетний удар по обласній адміністрації. Тоді у будівлі були частково вибиті вікна. Ще раз скління у Держпромі — вікна та вітражі — були пошкоджені 2 січня 2024 року, коли російська ракета влучила у дорогу поруч. 

Архітектор Віктор Дворніков розповів, що для Харкова будівля Держпрому є найвизначнішою пам’яткою архітектури. Держпром був побудований впродовж 1925—1928 років. Його офіційно відкрили 7 листопада 1928. Назва «Держпром» розшифровується як Будинок Державної промисловості.

У 2017 році Держпром внесли до попереднього списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО як пам’ятку архітектури в стилі конструктивізму. У 2018 році Кабмін вніс будівлю Держпрому до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як об’єкт культурної спадщини національного значення.

29 липня 2023 року місія ЮНЕСКО відвідала Одесу після обстрілу Росією історичного центру міста. У ніч на 29 жовтня внаслідок російських авіаударів по Харкову загинули четверо людей, 11 постраждали.

Джерело