Скульптуру Катерини ІІ на пам'ятнику "Засновникам міста" в Одесі 2 жовтня зранку перевдягнули в катівський ковпак та причепили до її руки зашморг, які використовували на шибеницях.
Як повідомив голова громадської організації "Зелений лист" Владислав Балинський, акція є перформансом цієї організації спільно із партією "Демократична сокира".
Таким чином, організатори акції хотіли підкреслити роль імператриці в історії України, як організаторки знищення культурної ідентичності українців.
"Я як громадянин вважаю, що маркерам руського світу не має місця в українському місті. Також цей вигляд є історично вірним для цієї постаті, яка знищила Запорізьку січ та гетьманство в Україні. Забороняла українську мову. Тож ми вважаємо, що такий вигляд значно кращий для цієї постаті", — наголосив він.
Владислав Балинський також наполягає, що міська влада гальмує в Одесі деколонізацію й наразі потрібно якнайшвидше перенести пам'ятник до музею.
"Це сигнал для місцевої влади", — наголосив він.
Також політик закинув міській владі те, що в місті впродовж восьми років не з'явилося жодного пам'ятника захисникам України, проте відстоюються пам'ятники російського та радянського минулого.
"Жодного пам'ятника захисникам України в місті немає. Ані учасникам антитерористичної операції, ані Небесній Сотні, але міська рада не схотіла переносити пам'ятник Катерині ІІ", — зазначив Владислав Балинський.
Натомість активіст Дем'ян Ґанул заявив, що єдиним виходом із ситуацією навколо скульптурної композиції — її повний демонтаж та натякнув, що він та його друзі підшукують автівку для цього.
Зазначимо, що 20 жовтня, о 20:00 завершилось електронне голосування щодо долі пам'ятника «Засновникам міста», більш відомого як пам'ятника Катерині ІІ.
Одеситам пропонували обрати один із семи варіантів подальшої долі пам'ятника Катерині ІІ. Найбільшу кількість голосів, а саме 3 тисячі 914, отримав варіант про повний демонтаж.
Попереднє голосування за демонтаж Катерини ІІ та переносу її в музей відбулося в Одеській міській раді 28 вересня. Тоді міськрада провалила голосування — рішення підтримали лише 17 депутатів з 64.
Прихильники демонтажу пам'ятника не раз розмальовували його постамент обвинуваченнями на адресу російської імператриці.
17 вересня, на пам'ятнику з'явились написи червоною фарбою. Того разу на постаменті написали: "Знести". 13 вересня дві дівчини облили фарбою постамент пам'ятника "Засновникам міста" і це була вже третя схожа акція за чотири дні. 12 вересня активіст "Автомайдану" Артак Григорян облив червоною фарбою пам’ятник Катерині ІІ та опублікував фото з текстом "Патрульна поліція Одеської області, я чекаю" на своїй сторінці у Facebook.
16 вересня о 24:00 завершилась реєстрація на інтернет-конференцію з питання вирішення долі пам’ятника «Засновникам Одеси», який ще називають пам'ятником Катерині ІІ. Загалом для участі в обговоренні зареєструвалися 1 тис. 110 осіб, з них 47,1% — чоловіки, 52,9% — жінки. Із загальної кількості зареєстрованих учасників 20,2% виявили бажання виступити, а це 224 особи, 826 зареєстрованих учасників (74,4%) внесли свої пропозиції щодо долі пам’ятника.
Напередодні інтернет-конференції Одеський міський голова Геннадій Труханов відреагував на акції щодо демонтажу пам'ятника "Засновникам міста", більш відомого як "пам'ятник Катерині ІІ", та заявив, що в Одесі має бути створений єдиний парковий комплекс "Імперського та радянського минулого".
Прокомментируйте