В дельті Дунаю створюють гніздові платформи для відновлення рідкісного виду пеліканів (відео)

Нова гніздова платформа, побудована на острові Єрмаків у Дунайському біосферному заповіднику спільними зусиллями Rewilding Ukraine та Ізмаїльського управління водного господарства, дає надію на розмноження кучерявого пелікана в українській частині дельти Дунаю.

Платформу вкрили очеретом і встановили муляжі пеліканів, які повинні привернути увагу справжніх птахів. Метою є заохочення птахів до розмноження, що сприятиме поверненню цього знакового виду у наші ландшафти.

В дельті Дунаю створюють гніздові платформи для відновлення рідкісного виду пеліканів (відео)

Близько 80% водно-болотних угідь Європи зникли протягом останнього століття, а ті, що залишилися, значною мірою деградували через вплив людини та наслідки зміни клімату. Тож побудова безпечних платформ для гніздування, що імітують острівці з рослинністю і майже недоступні для хижаків, виявилася дуже ефективним методом підтримки відновлення популяції виду. Платформи, які були споруджені в Болгарії, сприяли формуванню нових гніздових колоній кучерявого пелікана.

— У Болгарії ми бачили, як пелікани скупчуються не лише на платформах для гніздування, але й на повалених деревах, тож зрозуміло, що птахам справді бракує придатних місць для будівництва гнізд, — каже Катерина Куракіна, спеціаліст із зв’язків з громадськістю Rewilding Ukraine. — Це підкреслює цінність таких платформ, і показує, що нам потрібно продовжувати зусилля, щоб допомогти птахам розмножуватися — як будуючи платформи, так і відновлюючи їхні середовища існування.

Хоча все більше кучерявих пеліканів зимує в дельті Дунаю, минуло багато років з того часу, як цей вид успішно гніздився в українській частині дельти. Так, на озері Кугурлуй орнітологи фіксували гнізда кучерявого пелікана, але стабільна гніздова колонія так і не сформувалася.

У рамках ініціативи «Шлях життя пелікана» (Pelican Way of LIFE) за останні кілька років команда Rewilding Ukraine разом з партнерами побудували низку штучних платформ для гніздування в різних частинах дельти Дунаю. На жаль, команда не змогла перевірити декілька з них через війну.

В дельті Дунаю створюють гніздові платформи для відновлення рідкісного виду пеліканів (відео)

Кучерявий пелікан є знаковим видом, що знаходиться під загрозою зникнення, його світова популяція налічує менше 20 000 особин. Він є одним із найбільших і найвідоміших видів птахів дельти Дунаю. Надзвичайно вразливий усюди, де він зустрічається, цей вид протягом останніх десятиліть зазнав різкого скорочення чисельності. Головними причинами цього є зіткнення з лініями електропередач, втрата середовищ існування, турбування, пряме переслідування з боку рибалок, недостатня обізнаність серед місцевих громад, пташиний грип тощо. Ці загрози, підсилені недостатністю наукових даних, роблять майбутнє кучерявого пелікана значною мірою залежним від природоохоронних заходів.

В дельті Дунаю створюють гніздові платформи для відновлення рідкісного виду пеліканів (відео)

Ініціатива «Шлях життя пелікана», яку координує Rewilding Europe, стартувала наприкінці 2019 року з метою збільшення популяції кучерявого пелікана в південно-західній Європі, зокрема в дельті Дунаю – одному з осередків виду. Партнери ініціативи працюють над зменшенням загроз для птахів і покращенням середовищ їх існування в 27 локаціях у Румунії, Болгарії, Греції та Україні, а також проводять навчальні заходи та дослідження в Туреччині, Албанії, Чорногорії та Північній Македонії. Ініціатива «Шлях життя пелікана» фінансується Програмою LIFE Європейського Союзу, а також Arcadia Fund. В Україні ініціативу втілюють у життя Rewilding Ukraine та Дунайський біосферний заповідник разом з іншими місцевими партнерами. Попри війну, робота продовжується, поки є можливість.


Источник