Саміт НАТО розпочинається у Вашингтоні: чим він важливий для України

У Вашингтоні 9 липня відкривається саміт Північноатлантичного альянсу, який триватиме три дні і його головним питанням буде розширення допомоги Україні.

Про це повідомляє АрміяInform.

Саміт НАТО цього разу ювілейний — 75 років тому 12 країн підписали Вашингтонський договір, який і став основою Альянсу. Нині у складі оборонного союзу вже 32 країни.

Цей саміт також стане останнім для Єнса Столтенберга на посаді генсека НАТО. З 1 жовтня його офіційно замінить колишній прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте.

На саміті буде присутній Президент України Володимир Зеленський. Він вже вирушив до США, зупинившись по дорозі у Варшаві, де була підписана двостороння безпекова угода між Україною та Польщею.

Лідери країн НАТО на саміті мають офіційно ухвалити рішення щодо посилення ролі Альянсу у наданні та координації безпекової допомоги Україні. АрміяInform детально розповідала про погоджений у червні новий план підтримки від НАТО.

Крім того, мають ухвалити додаткове фінансування на суму 40 млрд євро. Це фінансове зобов’язання буде розподілено між членами НАТО відповідно до розміру їх ВВП. У програмі, ймовірно, не братиме участі Угорщина. Вона блокувала цю ініціативу, але зрештою погодилася за умови, що гроші Будапешта не використовуватимуться.

Також очікується оголошення великого пакета військової допомоги і в першу чергу йдеться про посилення протиповітряної оборони України. Йдеться насамперед про системи Patriot та ракети для них.

На саміті знову підтвердять курс на повноцінне членство України в НАТО. Проте офіційного запрошення очікувати не слід і заздалегідь було відомо, що цього не станеться. У НАТО неодноразово наголошували, що України буде членом Альянсу, але тільки після завершення війни.

Втім, за даними американських ЗМІ, у проєкті комюніке саміту НАТО шлях України до Альянсу визначений як “незворотній”. Офіційний Київ наполягав на згадці про незворотність євроатлантичного курсу України у рішенні саміту.

 

 

Джерело