Фото: REUTERS
Президент Володимир Зеленський після засідання Ставки Верховного Головнокомандувача заявив, що Україна очолює технологічний прогрес у галузі безпілотників.
Головнокомандувач Олександр Сирський вважає, що одним із стратегічних завдань є трансформація української армії у високотехнологічну армію, в якій бійці будуть максимально забезпечені технологіями, що допоможе мати не лише перевагу над ворогом, а й головне — зберегти життя наших воїнів. Кореспондент Коротко про з’ясовував, яку роль грають безпілотні системи в сучасній війні.
Через дрони старі військові тактики йдуть у минуле
Наприкінці 2022-го на початку 2023 року на війні в Україні відбулася «революція дронів». Майже у кожному підрозділі з’явилися розвідувальні безпілотники. Пізніше їх пристосували для скидання гранатів та інших боєприпасів. У 2023 році ЗСУ отримали тисячі дронів-камікадзе (FPV-дронів). Це призвело до того, що лінія фронту та найближчий тил стали «прозорими» для розвідки обох армій.
Роти ударних дронів українське військове командування почало формувати ще у січні 2023 року — у ЗСУ стверджували, що це перші у світі подібні формування у регулярних арміях. Україна стала першою країною, яка атакувала морську базу супротивника у Чорному морі за допомогою безпілотників. Атака була проведена морськими дронами, але на ціль їх вивели БпЛА.
В Україні створено Сили безпілотних систем — рід військ Збройних сил України, який нарощуватиме можливості оборони з використанням безпілотних та роботизованих повітряних, морських і наземних систем.
Цей рід військ складається із двох частин: стратегічних БпЛА з радіусом дії до 1000 км і тактичних — з малим радіусом дії. Вже зараз створено близько 30 ударних рот безпілотної авіації з малим радіусом дії до 50 км. У структурі Генерального штабу Збройних сил України створено Центральне управління безпілотних систем.
Американське видання Wall Street Journal пише, що технологічна революція на полі бою в Україні суттєво змінила сучасну війну: дрони та інші системи спостереження унеможливлюють застосування старих військових тактик.
«Оскільки вздовж лінії фронту в повітрі одномоментно знаходяться тисячі українських і російських безпілотників — від дешевих квадрокоптерів до крилатих літальних апаратів далекого радіусу дії, здатних пролітати сотні кілометрів і стежити годинами, — змінилася сама природа війни», — зазначає видання. У небі над лінією фронту літає так багато малих безпілотників, що українські та російські військові практично не мають можливості пересуватися полем бою, бо їх одразу помітять і вдарять вогнем.
Поле бою стало проглядатися наскрізь
«Дні масованих броньованих штурмів, завдяки яким вдавалося захопити багато кілометрів території за один раз, як ми це робили в 2003 році в Іраку, — такого більше немає, оскільки безпілотники тепер стали набагато ефективнішими», — зазначає Бредлі Кроуфорд, старший сержант армії США у відставці, ветеран війни в Іраку, який зараз тренує українських військових.
«Сьогодні колону танків або колону військ, що наступають, можна виявити за 3-5 хвилин і вразити ще за 3 хвилини. Виживання військ на марші — не більше 10 хвилин, — цитує WSJ Вадима Скибіцького, заступника голови ГУР Міноборони України. – Тому досягати сюрпризів стало дуже важко».
«Дрони ускладнюють концентрацію сил, досягнення раптовості та проведення наступальних операцій, забезпечуючи більшу видимість пересування військ противника за лінією фронту», — вважають експерти Центру військово-морського аналізу США. На думку аналітиків цієї організації, Україна зуміла наростити свій арсенал військових дронів – як для розвідки, спостереження та рекогносцювання, так і у варіантах «камікадзе». Без цих дронів українські сили не мали б можливості вражати цілі у глибині території Росії та окупованого Криму. А уряд України сьогодні вкладає значні кошти у місцеву індустрію виробництва дронів.
— Звичайно, безпілотні системи – це новий та дуже дієвий елемент у сучасній війні, який має великі перспективи. Вони принципово змінюють сучасну картину бою. По-перше, вони роблять видимим поле бою для командирів та військового керівництва. Після повітряної розвідки можна більш оперативно і точно наносити вогневі удари по позиціях і цілях ворога. Але разом з цим активно розвивається напрямок протидії безпілотним системам. Це радіоелектронне придушення та вдосконалення «під дрони» систем ППО. Хоча й старі види озброєнь все ще будуть потрібні довгий час. Недарма ми просимо від союзників танки та авіацію, — пояснив Коротко про військовий експерт та ексзаступник начальника Генштабу України Ігор Романенко.
На досвіді України навчаються західні союзники
Примітно, що навіть такі потужні союзники України, як США, навчаються на досвіді українських військових щодо застосування БпЛА. «Це (застосування дронів. – Ред.) змінює те, як армія діятиме в бойових умовах порівняно з тим, як ми робили це в Іраку та Афганістані протягом приблизно 20 років. Нам потрібна нижча сигнатура (набір показників відбитого ціллю сигналу. – Ред.), зменшена сигнатура електромагнітного діапазону. Ми повинні бути набагато мобільнішими. Великі командні пункти з величезними антеними фермами будуть відсутні у конфліктах майбутнього. Нам необхідно мати стійкий доступ до широкосмугових мереж зв’язку для обміну даними та інформацією в бойовому просторі, коли він стане набагато перевантаженим. Відбувається справжня трансформація», — цитує слова заступника глави Пентагону з питань сухопутних військ Гейба Камарільйо «Голос Америки».
Заступник міністра оборони США розповів, що армія США вже планує впроваджувати низку нововведень, продиктованих змінами характеру сучасних бойових дій. Гейб Камарільо також розповів, що у військовій системі США «створено навіть навчальний майданчик – Об’єднаний університет із боротьби з БпЛА».
Прокомментируйте