Незважаючи на те, що бойові дії в Україні тривають, уже час починати думати про післявоєнну відбудову країни. І також треба зазначити, що найбільш активні союзники Україні — насамперед США та Європейський Союз — вже почали планувати те, що, ймовірно, стане найамбітнішою післявоєнною відбудовою в сучасній історії.
Експерти вважають, що зусилля щодо України значно відрізнятимуться від недавніх ініціатив із післявоєнної відбудови в Іраку та Афганістану. Ця відбудова нагадуватиме ситуацію в Західній Європі після Другої світової війни, а також Східну Європу після холодної війни та Західні Балкани після розпаду Югославії. Уроки цих епізодів мають стати джерелом інформації для відбудови України. Їхня основна й успішна формула була створена раніше. Так, у ті часи США надали гроші та безпеку, а європейці забезпечили основну частину фінансування та просунули історичний процес європейської інтеграції.
І безпека буде такою ж важливою, як і відбудова України, оскільки безпека та реконструкція взаємопідсилюють одна одну. Надійні механізми безпеки посилюють впевненість у тому, щоб ризикувати та брати на себе довгострокові зобов’язання.
Однак перспективи зростання України потребуватимуть потужного компонента реформ. Україні потрібно буде управляти масштабним фінансуванням, і довіра до неї буде в центрі уваги. Відповідно, Україна та її донори потребуватимуть сильного генерального інспектора та ефективного моніторингу та оцінки. Україна зіткнеться з викликом — але також матиме можливість — надолужити 30 років незадовільного економічного та політичного розвитку.
Реконструкція має бути організована навколо кількох простих принципів: Україна має визначити пріоритети, тоді як США мають очолити безпеку, а ЄС — керувати економічними реформами та відновленням.
Згадаємо історичні паралелі: щоб керувати реконструкцією Східної Європи після холодної війни, Конгрес надав одному старшому координатору широкі наглядові повноваження. Відтворення цього підходу для України посилить внесок США у відбудову: колективний Захід повинен мати високопосадовців в Україні, які щоденно контактують з українською владою, тут недостатньо періодичних донорських конференцій.
Західні експерти зауважують, що визначення послідовності та пріоритетності основних завдань: розмінування величезних масивів землі, розчищення завалів, будівництво притулків і шкіл, а також надання базової медичної допомоги — дасть швидкий старт відбудові. Близько 35 % довоєнного населення України є переселенцями. Якщо політики не будуть активно сприяти поверненню, це не відбудеться органічно в масштабах, необхідних для відновлення.
Приватні інвестиції, ймовірно, забезпечать основну частину фінансування відновлення України. А заморожені російські активи, як офіційні, так і приватні, можуть зробити значний внесок у цей процес, однак їх використання вимагатиме серйозних юридичних обґрунтувань.
Сьогодні Україна має нагальні потреби як в економічній, так і в безпековій допомозі, вони не закінчаться після припинення бойових дій. Відновлення України може тривати десятиліття, і постійна громадська підтримка буде життєво важливою. Відбудова України буде тривалою складною справою. Але Захід повинен зараз вирішити таке:
- Політики повинні ретельно вивчити альтернативи, якстарі, так інові, для безпеки України, готуючись до взаємодії із союзниками. Гарантована безпека є важливою для будь-якого іншого аспекту реконструкції.
- Адміністрація таконгрес США повинні затвердити сучасну версію законів, які дозволять діяльність США вЦентральній та Східній Європі. І важливим компонентом буде створення уповноваженого координатора для роботи з європейськими урядами, міжнародними фінансовими установами, а також із населенням та урядом в Україні.
- Публічна підтримка довгострокової політики США вУкраїні неможе сприйматися як належне. Це вимагатиме зусиль обох партій, щоб пояснити та створити підтримку серед американського народу.
Виклик реформування та реконструкції України слід розглядати через призму успішної післявоєнної відбудови та реінтеграції Європи, а також 75-річної безпеки та економічної політики США. Безпека та реконструкція будуть іти поруч. Безпечна, економічно процвітаюча Україна, яка повністю інтегрована в європейські інституції, стане визначним досягненням, яке приведе до реалізації європейського проєкту багатьох поколінь, який підтримується міцним трансатлантичним партнерством.
Валерій Гастинщиков
Кореспондент АрміяInform
Прокомментируйте