Мотивація бити ворога: скільки почесних найменувань у ЗСУ присвоєно від початку війни

Колаж Сергія Поліщука / АрміяInform

Сьогодні національне обличчя українського війська спирається на наші воєнні традиції. Однією з важливих традицій Збройних Сил України є історична тяглість підрозділів. 

Після початку 2014 року російсько-української війни вони позбавляються символів радянської доби й отримують почесні найменування, зокрема, на честь українських Героїв минулого та сьогодення.

Українським законодавством визначено, що почесними найменуваннями об’єднань, з’єднань, військових частин, установ Збройних Сил України, вищих військових навчальних закладів та організацій є назви міст, місцевостей або річок, присвоєні, як правило, за відзнаку в бойових діях під час їх визволення (взяття, форсування), а також імена особливо видатних державних, громадських діячів і воєначальників. Присвоює почесне найменування, за поданням Міністра оборони України, Президент України за бойові заслуги, зразкове виконання покладених завдань, високі показники в бойовій підготовці та у зв’язку з ювілейними і пам’ятними датами.

Проаналізувавши укази Президента про присвоєння почесних найменувань, АрміяInform порахувала, що впродовж 2015–2024 років їх отримали 4 літаки, 4 кораблі, 2 військові навчальні заклади і понад 90 підрозділів ЗСУ.

Це, зокрема, літаки Ан-30Б імені Костянтина Могилка, Ан-26 імені Героя України Дмитра Майбороди (2015), Су-27 імені генерал-лейтенанта Василя Нікіфорова та Іл-76 МД імені Олександра Бєлого (2016); середній десантний корабель «Юрій Олефіренко» (2016), патрульний катер імені Героя України В’ячеслава Кубрака (2021) і корвети класу Ada «Гетьман Іван Мазепа» (2022) та «Гетьман Іван Виговський» (2024). Навчальні заклади: Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут (2018) та Військово-морський ліцей імені віцеадмірала Володимира Безкоровайного (2019).

Динаміка присвоєння почесних найменувань у ЗСУ за роками (станом на 1 вересня 2024 р.) показана в інфографіці.

Підрозділи Збройних Сил найчастіше називали на честь історичних діячів, які мають стосунок до військової справи, воєнної або політичної історії України, чиє ім’я і діяльність надихають на боротьбу сьогодні. Таких маємо 54, зокрема 8 — на честь військовослужбовців, які загинули від початку російсько-української війни.

На честь міст, місцевостей або річок присвоєно 36 найменувань, з них три — на честь історичних місцевостей.

Окрім того, маємо чотири назви-символи, які є мотивуючими для бригад.

Як присвоюють почесні найменування в ЗСУ: військовий історик назвав основні принципи

Подібно до ЗСУ, почесні найменування є також у підрозділів інших Сил безпеки і оборони України. Разом вони становлять неповторну мозаїку традиції й української мілітарної ідентичності, яку ми, з одного боку, відновлюємо, а з іншого — формуємо подвигами та звитягами в нинішній війні.

Євген Букет

Кореспондент АрміяInform

Джерело