Міноборони не скористалося можливістю отримати зброю зі США й втратило 3,8 мільярда доларів

Міноборони не скористалося можливістю отримати зброю зі США й втратило 3,8 мільярда доларів

Адміністрація Байдена зарезервувала 3,8 мільярда доларів на військову допомогу Україні. Але через управлінські помилки Міноборони кошти залишаться невикористаними, а з 20 січня їхній розподіл залежатиме від нового президента США. Дар’я Каленюк, виконавчий директор Центру протидії корупції, заявила про критичні управлінські помилки в Міноборони, через які Україна ризикує втратити мільярди доларів

Ще влітку 2023 року про ризик втрати цих коштів попереджали активісти та експерти. Про це нагадала Дар’я Каленюк, виконавчий директор Центру протидії корупції. У своєму дописі у Facebook вона зазначила, що на проблему звертали увагу топових посадовців держави ще кілька місяців тому. Проте Рустем Умєров і його команда запевняли, що все під контролем і гроші будуть використані.

Міноборони не скористалося можливістю отримати зброю зі США й втратило 3,8 мільярда доларів

Міноборони не скористалося можливістю отримати зброю зі США й втратило 3,8 мільярда доларів

«Політичні лідери можуть обіцяти що завгодно, але без ефективної роботи бюрократії ці обіцянки залишаються лише цяцянками», – наголошує Каленюк. За її словами, Міністерство оборони проігнорувало рекомендації створити окремий департамент, який би займався питаннями військової допомоги США. У результаті, за даними Каленюк, на цю роботу були залучені лише 1-2 особи, а координація з американськими партнерами практично не проводилася.

Міністр Умєров, вважаючи, що його телефонних розмов і зустрічей із керівництвом Пентагону буде достатньо, не забезпечив чіткої організації процесу. Це призвело до того, що міністерство не змогло вчасно відпрацювати бюрократичні вимоги США. Ба більше, станом на серпень 2024 року у відомстві навіть не було визначено відповідальної особи за питання міжнародної військової допомоги.

Функції щодо міжнародної співпраці спочатку передали заступнику міністра Дмитру Кліменкову, якого називають близьким другом Умєрова. Однак через низьку ефективність цього рішення з жовтня 2024 року цю відповідальність взяв на себе новий заступник Сергій Боєв. Проте час було втрачено, а бюрократичний хаос так і не вдалося подолати.

Нагадаємо, що 3,8 мільярда доларів є частиною президентської програми США, яка дозволяє швидко передавати зброю Україні зі складів Пентагону. Але з 20 січня 2025 року ці повноваження отримає новий президент США, і є ризик, що допомога буде призупинена. Таким чином, Україна втратила унікальну можливість використати ці кошти вчасно.

Дар’я Каленюк вважає, що цей провал – лише верхівка айсберга. Систематичний управлінський хаос у Міністерстві оборони ставить під загрозу не лише американську допомогу, але й загальну ефективність роботи відомства в умовах війни.

Джерело