Фото: wikipedia.org
Головне питання, яке зараз обговорюється серед союзників України, — це захист її повітряного простору від атак російського агресора. Глава МЗС Дмитро Кулеба звернувся до Заходу з проханням надати нашій державі хоча б 7 систем Patriot. Тому прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте на саміті лідерів ЄС у Брюсселі запропонував викупити системи ППО Patriot у тих країн, які не хочуть передавати їх Україні.
Рютте розповів, що він і чинний генсек НАТО Єнс Столтенберг закликали союзників глибше зазирнути у свої запаси та вивільнити системи ППО для України. «Ми знаємо, що багато країн володіють системами Patriot, можливо, не бажаючи передавати їх безпосередньо», – сказав Рютте. Прем’єр Нідерландів запропонував купити Patriot для подальшої передачі ЗСУ. «Ми можемо у них купити, можемо доставити в Україну, у нас є гроші. Це дуже важливо», — наголосив Рютте.
Говорить про необхідність посилення українських ППО та канцлер ФРН Олаф Шольц. Він заявив, що Україна незабаром може отримати від країн-партнерів по Північноатлантичному альянсу ще шість систем протиповітряної оборони Patriot.
Як зазначив Дмитро Кулеба, «у світі вільні 100 батарей Patriot». За його словами, у деяких сусідніх країнах Patriot займається охороною таких незначних об’єктів, як порт чи аеродром.
Отже, в яких країнах є системи Patriot.
Американці: самим не вистачає
За даними авторитетного довідника Military Balance 2024, на сьогодні в арсеналі США є близько 480 пускових установок Patriot. В армії США прийнято рахувати комплекси Patriot, які перебувають на бойовому чергуванні в батальйонах — таких зараз 16 (хоч військові і кажуть, що цього мало). У батальйоні стандартна кількість батарей, що входять до неї, — п’ять.
Відповідно, на обслуговуванні однієї батареї знаходиться один ракетний комплекс, укомплектований від 4 до 8 пускових установок. Точна кількість пускових установок офіційно не розголошується, от і виходить лише приблизна цифра — 480 пускових установок і близько 80 ракетних комплексів. Хоча, швидше за все, є ще й законсервовані.
Але американці кажуть, що цього мало і для них самих, щоб захищати територію США та закордонні військові бази. Мовляв, «континентальній» території США загрожують ракети великої дальності РФ чи Китаю, і для повноцінного захисту від цієї загрози може бути мало наявних комплексів Patriot.
Глава українського МЗС Дмитро Кулеба заявив, що він не вірить у те, що в армії США немає жодної запасної батареї Patriot, яка зараз не стоїть на бойовому чергуванні і яку не можна було б передати нам.
Найбільше систем Patriot на Близькому Сході
За даними компанії-виробника Raytheon, зараз зенітно-ракетні комплекси Patriot знаходяться на озброєнні в 16 країнах. Крім США, найбільше країн, в арсеналі яких є ЗРК Patriot, сконцентровано на Близькому Сході. Це держави, що підтримують загалом дружні зі США відносини: Ізраїль, Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати, Єгипет, Бахрейн, Йорданія, Катар та Кувейт. Також ці комплекси ППО знаходяться на озброєнні американських союзників в Азії – Японії, Південній Кореї та Тайвані.
Ось приблизн кількість зенітно-ракетних комплексів Patriot по країнах з відритих джерел.
Німеччина – 30 одиниць M902 Patriot PAC-3. Греція – 36 M901 Patriot PAC-2. Іспанія – 18 M901 Patriot PAC-2. Катар – 34 M903 Partiot PAC-3 MSE. Республіка Корея – 48 M902 Patriot PAC-3 CRI. Кувейт – 35 M902 Patriot PAC-3. Нідерланди – 18 M902 Patriot PAC-3. ОАЕ – 37 M902 Patriot PAC-3. Польща – 2 M903 Patriot PAC-3 MSE. Румунія 4 – M903 Patriot PAC-3 MSE. Саудівська Аравія – 108 M902 Patriot PAC-3. Тайвань – 72 M902 Patriot PAC-3. Швеція – 12 M903 Patriot PAC-3 MSE. Японія – 120 M902 PAC-3 власного ліцензійного виробництва.
Для довідки
Patriot брав участь у багатьох конфліктах
Американська система протиповітряної оборони (ППО) — зенітно-ракетний комплекс (ЗРК) ММ-104 Patriot — вважається однією з найкращих у світі. Комплекс призначений для прикриття великих адміністративних та промислових центрів, військово-морських та авіаційних баз від усіх існуючих засобів повітряного нападу в умовах потужної радіоелектронної протидії супротивника.
ММ-104 Patriot здатний одночасно виявляти та ідентифікувати понад 100 повітряних цілей, безперервно супроводжувати вісім з них, а також готувати вихідні дані для стрільби, пуску та наведення до трьох ракет на кожну ціль.
Зенітна батарея Patriot включає від 4 до 8 пускових установок (ПУ) по чотири ракети на кожній. Максимальна дальність стрільби – 100 км. Висота, на якій комплекс ефективний, досягає позначки 25 кілометрів.
ЗРК Patriot брали участь у багатьох конфліктах – у Сирії, Перській затоці, Ємені тощо.
Прокомментируйте