Як протидію міжнародним санкціям, спрямованим на ембарго постачання в рф елементів військового та подвійного призначення, в терористичній державі намагаються замістити високоякісні комплектуючі своїми власними або дешевшими аналогами. Проте великий перелік деталей просто неможливо підмінити сурогатом. І саме на виробників такої штучної продукції міжнародним контролерам слід, серед інших завад російським агресорам, звертати увагу. Про це в рамках круглого столу «Чому росія обходить міжнародні санкції», який відбувся в Military Media Center, поділився начальник науково-дослідної лабораторії науково-методичного забезпечення заходів військово-технічного співробітництва Центрального науково-дослідного інституту озброєння та військової техніки ЗСУ підполковник Петро Шаповал.
Військовий експерт поінформував, що ще у 2015 році в рф було положення про використання електронно-компонентної бази з виробництва озброєння і військової техніки. Ним, зокрема, закріплено, що під кожний зразок ОВТ на етапі ескізного проєкту розробник зобов’язаний представити необхідну йому елементну базу з обґрунтуванням, що її неможливо замінити аналогами російського виробництва і створювати з початку виробництва запас цієї елементної бази, мінімально на рік безперебійного виробництва. Звісно, що деякі складові заміняються дешевими аналогами з азійських країн, але окремі компоненти є штучними. Наприклад, ті самі процесори для ракет.
«Слід акцентувати саме на блокаді виробників подібного типу елементної бази. Там їх дуже невеликий перелік і аналогів теж не дуже багато. Таких можна для росіян заблокувати. Або ж можна зробити так, щоб якийсь окремий виріб, що коштує, наприклад, на ринку чисто 200 доларів, до росіян доходив мінімум за 2000. Тобто, це теж вид санкції, теж вплив на їхню економіку. Боєприпас одразу зростає в ціні», — зазначив Петро Шаповал.
Експерт підкреслив, що ніхто у країнах з вільною економікою не може заборонити підприємцям постачати товари подвійного призначення в треті країни. Але відстежувати контролюючим органам підозрілі операції не так вже і проблемно. Він навів приклад з умовними фірмами, які протягом десяти років торгували елементною базою, що нині надто цікавить росіян, у обсягах десяти тисяч умовних товарів, а потім різко збільшили такий перепродаж на 500%. Саме такі фірми і мають привертати підвищену увагу санкційних перевіряльників.
«А ще треба зробити умови таким чином, щоб ці ланцюги постачання великих партій надзвичайно збільшувалися. Тобто, чим більше у цих оборудках буде фірм-„прокладок“, цей потенційний елемент для російського озброєння від виходу з фабрики-виробника до кінцевого споживача, йшов якомога довше і ставав дорожче в рази. Тоді це теж буде впливати на рф», — підкреслив підполковник Шаповал.
Олег Мащенко
Кореспондент АрміяInform
Прокомментируйте