Фото: REUTERS
23 серпня, у День Державного прапора України, до Києва приїде прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді. В умовах війни, яку веде наша країна, і на тлі наступу в Курській області Росії цей візит є знаковим. Індійська сторона вже заявила, що готова бути модератором між Києвом і Москвою і здатна допомогти в досягненні миру між двома країнами. Що може означати візит індійського прем’єра і чого очікувати від нього, журналіст Коротко про дізнавався в українських експертів і політологів.
Ілля Куса, експерт Українського інституту майбутнього:
— Приїзд індійського прем’єра показує, що ця країна, як і Китай, має намір включатись у процес переговорів між Україною та Росією. Як месенджер та як майданчик для переговорів. І зараз індійська сторона не зробила жодної офіційної заяви, яка б свідчила про те, що вона підтримує той чи інший бік конфлікту.
Тому Моді, найімовірніше, говоритиме про мирні переговори, про посередництво. І нам цікаво, щоб Індія брала участь у цьому процесі як один із важкоатлетів Глобального Півдня. Та й Індії цікаво просувати мирний процес за свого посередництва, отримуючи бали миротворця на міжнародній арені. Крім цього, говоритимуть про двосторонню співпрацю у торгівлі, економіці та інше. Індія може надавати нам гуманітарну допомогу, сприяти у відновленні якоїсь інфраструктури тощо. У будь-якому разі для нас це дуже потрібний та важливий візит, як факт того, що до миротворчих зусиль Києва приєдналася країна, яка претендує на місце одного із глобальних лідерів.
Олексій Гарань, політолог, професор Києво-Могилянської академії:
— Увага Індії дуже важлива для нас, тому що це одна із найбільших країн Глобального Півдня, це країна БРІКС, куди входять також Китай та Росія. І ця країна досі утримується від підтримки тієї чи іншої сторони в російсько-українському конфлікті. Тобто ця держава обрала політику нейтралітету. З іншого боку — вони використовують дипломатичні коректні зауваження щодо Росії, яка загрожує ядерною зброєю усьому світу.
Але для Індії головне питання безпеки – це відносини з Китаєм, з яким вони мають навіть прикордонні конфлікти. Захід теж бачить певну загрозу з боку Пекіна. Тому Індія зараз зацікавлена зберігати добрі стосунки з Росією, від якої вона отримує дешеву нафту, так і із Заходом, від якого вона отримує інновації та сучасні технології.
Тому це балансування викликане прагматично-цинічними інтересами. І з цієї ж причини Захід не накладав жодних вторинних санкцій на індійські банки та підприємства, які співпрацюють із Росією. Захід розуміє, що йому потрібно зберегти Індію у сфері свого впливу.
А для нас важливо, щоб Індія дала свій голос на користь продовольчої безпеки, виведення російських військ із Запорізької «атомки», вирішення гуманітарних питань. Тобто візит Моді в цьому плані буде проривним.
Ігор Рейтерович, політолог-міжнародник:
– Цей візит важливий не лише для України, а й для самої Індії. Оскільки таким чином Нарендра Моді хоче виправити свій імідж, який постраждав після його візиту до Москви, саме цього дня Росія обстріляла дитячу лікарню «Охматдит» у Києві. Бо тоді всіма у світі це було сприйнято, начебто Індія підтримує обстріли України.
Крім цього, Індія претендує на лідерство серед країн Глобального Півдня, у чому вона змагається із Китаєм. А це до чогось зобов’язує. Потрібно показати свою важливість та здатність згладжувати конфлікти у світі. Адже Моді вже заявив, що має своє бачення припинення війни в Україні. Плюс до цього візит — це спроба Індії вийти на західний ринок і звернутися до західних країн, які здебільшого підтримують Україну. І показати, що Індія готова до співпраці з ними.
Для нас це вигідно, з погляду перетягування Індії на наш бік у контексті першого «Саміту миру» та наступних його проведень. Практична допомога Україні з боку цієї країни полягатиме у політичних заявах та міжнародній позиції. Більше – ні, тому що Індія не відмовиться від торгівлі та співробітництва з Росією.
Тарас Загородній, експерт-міжнародник:
– Одна з причин візиту Моді до України — це його попередній приїзд до Москви. Коли Путін фактично «підставив» індійського прем’єра, обстрілявши цього ж дня дитячу лікарню «Охматдит». І тепер Моді потрібно «відмитися» від кривавих обіймів Путіна в очах світової спільноти. І спроба продати свої миротворчі послуги.
Крім цього, є чутки, що українські хакери нібито зламали індійські державні сайти та здобули всю інформацію про співпрацю Індії з Росією. Усі – тобто, у яких напрямках співпрацюють, хто цим займається з обох сторін, номенклатура товарів, суми. А у світі сильних поважають. Тобто Україна показала свої можливості, і тепер вона стала цікавою для Індії.
Але й для нас ця країна дуже цікава. Це великий ринок збуту аграрної продукції, машинобудування, військової техніки. Тому треба домовлятися з ними. Хоча саме від цього візиту не варто чекати на якусь конкретику і великі прориви. Хоча, з іншого боку, це перший візит індійського прем’єра за весь час незалежності України. Тож це позитивний сигнал для нас. Індія частково може вплинути на Росію.
Прокомментируйте