Безготівкова форма оплати та перспективи для України

В останні роки у світі спостерігається тенденція переходу до безготівково форми оплати, яка в деяких країнах поступово повністю замінює готівку. За даними НБУ восени 2023 року кількість банківських карт збільшилась і у українців, проте про повну відмову від готівки річ не йде.

Досвід європейських країн

За даними німецької аналітичної платформи Statista, кількість цифрових платежів у світі збільшується щороку. У 2022 році цей показник збільшився на 11%, а за підсумками 2023 зросте ще на 13%. Очікується, що надалі тенденція буде лише зберігатися, а безготівкова форма розрахунку буде лише зміцнювати свої позиції. Дійсно сьогодні такий спосіб розрахунку залишається зручним та швидким, дозволяючи робити покупки в інтернеті, розплачуватися за товари в супермаркетах та за будь-які інші послуги. Особливе розмаїття варіантів електронних платежів демонструє галузь азартних розваг — ігрові майданчики на кшталт Ельслотc пропонують декілька способів поповнення рахунку на вибір.

На сьогодні все цілком можна стверджувати, що безготівкова форма оплати займає переважну більшість фінансових операцій у світі, проте є декілька європейських країн, як вже у найближчому майбутньому можуть дозволити собі обходитися без готівки. По-перше, до таких країн відносяться Швеція та Норвегія — там близько 98% населення є активними користувачами банківських карток. Використання готівки там вже сьогодні зведено до мінімуму, а згідно зі статистикою світового банку, складає лише 3%.

Серед лідерів і Великобританія. Це пояснюється хоча б тим, що країна взагалі однією з перших масово ввела електронні платежі ще у 1984 році, тому очевидно, що з того часу цей напрямок лише розвивається. Тут використання готівки взагалі зводиться всього лише до 1%.

Втім, відмова від готівки ускладнена багатьма нюансами та не може відбуватися лише з огляду на зростання популярності електронних платежів. Навіть у Європі існує ще безліч країн, де готівка продовжує використовуватися на рівні з альтернативними методами розрахунку — Болгарія, Чехія, Румунія, Греція, Португалія.

Україна не готова до відмови від готівки

Розмови про повний перехід на безготівкову форму оплати будь-яких товарів та послуг активно обговорювався і в Україні. Висувалися різні припущення, проте в НБУ однозначно виступили проти подібного переходу на електронні гроші.

Безумовно, це створить неабияке навантаження на банківську систему, а особливо є не доречним у період воєнного стану та економічної нестабільності у країні. Населенню важливо зберігати доступ до готівки, враховуючи можливі перебої у роботі банкоматів та терміналів, та і загальна статистика свідчить, що попри зростання популярності безготівкового розрахунку, інтерес українців до готівки. Загалом причина виглядає зрозумілою — люди масово почали знімати готівку у банкоматах, стараючись на випадок екстрених ситуацій.

Словом, прикладів повної відмови від готівки у світі не існує, скрізь такий платіжний спосіб зберігається та користується більшою чи меншою популярністю. Поки що переваг у готівки вистачає:

  • Відсутність необхідності у технічних пристроях при оплаті;
  • Відсутність можливих технічних проблем при розрахунках;
  • Можливість збереження анонімності у порівнянні з електронними платежами;
  • Не потребує комісії.

Наразі жодних обмежень щодо використання готівки в Україні не передбачається.