Зенітний ракетний комплекс NOMADS, оснащений ракетою Iris-T у дії. Фото: Kongsberg
Норвезька оборонна компанія Kongsberg оголосила про запуск на ринок зенітного ракетного комплексу NOMADS.
Як зазначено в офіційній заяві компанії Kongsberg, розміщеній на її порталі, Збройні Сили Королівства Норвегія, виступаючи як замовником, так і кінцевим користувачем, не лише надали конкретні оперативні вимоги, але й запропонували цінну інформацію про сценарії розгортання нової системи ППО, повідомляє АрміяInform.
У Kongsberg окремо наголосили, що систему NOMADS (Національна система маневрової протиповітряної оборони, — українською) було розроблено на основі спадщини високоефективної та перевіреної в боях системи протиповітряної оборони середньої дальності NASAMS.
Пересувний зенітний ракетний комплекс (ЗРК) NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System) середньої дальності добре знаний в підрозділах ППО Сил оборони України, і про нього наша агенція детально розповідала в попередніх публікаціях. Це озброєння неодноразово передавалось нашій державі в рамках пакетів допомоги від західних партнерів.
NOMADS є високомобільним ракетний комплекс ППО для захисту елементів маневру сухопутних військ на фронті на гусеничному шасі німецької компанії FFG. Цьогоріч його презентували на міжнародній виставці озброєнь Eurosatory в Парижі.
Зенітний ракетний комплекс NOMADS. Фото: Kongsberg
Утім модуль NOMADS не залежить від шасі та може бути встановлений на будь-яку машину, що відповідає необхідним розмірам та корисному навантаженню.
Оснащена двома пусковими контейнерами, кожен з яких містить дві ракети, та радаром AESA 3D від Weibel Scientific, система NOMADS також обладнана дистанційною бойовою станцією з денними/нічними тепловізійними камерами та лазерним далекоміром.
Початкові випробування проводилися з ракетою IRIS-T компанії Diehl Defence, але система може використовувати AIM-9X-II Sidewinder від компанії Raytheon як основне озброєння.
AIM-9X Sidewinder Block II — удосконалена ракета малої дальності з інфрачервоним наведенням, розроблена Raytheon Technologies. Вона значно перевершує своїх попередників, включаючи підвищену стійкість до інфрачервоних контрзаходів, збільшену дальність та можливість захоплення цілі після запуску.
NOMADS повністю інтегрована з NASAMS та іншими системами НАТО через Link 16, що дозволяє здійснювати автономні та мережеві операції з двома чи більше транспортними засобами. Її можливості зв’язку VHF та UHF, а також ідентифікація «свій-чужий» (IFF) Mode 5, полегшують безшовну інтеграцію в ширшу мережу протиповітряної оборони.
Зенітні ракетні комплекси NOMADS на марші. Фото: Kongsberg
Головним засобом виявлення цілей у NOMAD є РЛС XENTA від данської Weibel Scientific, яка працює у Х-діапазоні (8 — 12 ГГц, 3,75-2,5 см), має інструментальну дальність до 75 км, побудована на GaN-технології (нітрид галію) та використовує BeamForming технологію, коли на основі інтерференції хвиль здійснюється формування діаграми спрямованості антенної решітки.
Для норвезького війська у ролі шасі використовується гусеничний бронетранспортер ACSV G5 від німецької FFG, який у стандартному виконанні має вагу до 29 тонн, навантаження до 9 тонн, та максимальну швидкість до 74 км/год, яка забезпечується 580-сильним турбодизелем MTU 6V199 TE21. Машина має торсіонну підвіску із гідравлічними амортизаторами.
Завантаження ракет у зенітний ракетний комплекс NOMADS. Фото: Kongsberg
Зазначається, що норвезьке військо має отримати шість таких систем із досягненням боєготовності на рівні 2026-2028 років.
Своєю чергою експерти ІКК Defense Express одразу відмітили, що Kongsberg у своєму повідомленні назвало цей ЗРК як NOMADS (National Manoeuvre Air Defence System), але норвезькі військові відкинули об’єктивно зайву «S» та назвали його NOMAD (Norwegian Maneuver Air Defence), що також читається, як «кочівник».
Випробування зенітного ракетного комплексу NOMADS. Відео: Forsvarsmateriell
Олег Мащенко
Кореспондент АрміяInform
Прокомментируйте