Олександрівський проспект в Одесі планують перейменувати на честь українських героїв

(Фото: Одеський кур'єр)

Історико-топонімічна комісія Одеської міської ради вирішила що потрібно перейменувати в місті Перший провулок Грибоєдова, Олександрівський проспект, вулицю названу на часть восьмого березня, тощо.

Про це Інтенту повідомив депутат Одеської міської ради Петро Обухов

Зокрема він зазначив, що Олександрівський проспект пропонується перейменувати в проспект Українських героїв, а також на своему засіданні 21 грудня комісія вирішила, що перейменувати треба вулиці: Красносільську, Макаренка, Мічуріна, Єлісаветинську, Чернишевського. 

Втім це рішення ще мають підтримати депутати Одеської міської ради. Також комісія планує почати перейменовувати вулиці з затвердженого раніше переліку.  Тоді вирішили, що зміни назв потребують 96 топонімів у місті. 

Олександрівський проспект — одна із вулиць Одеси, розташований в історичному центрі. Починається з перехрестя із вулицею Буніна і закінчується перетином із вулицею Пантелеймонівською. Був закладений ще планом Франца де Воллана під назвою Великий проспект. Під цією назвою він з'являється на картах міста, виданих у 1809 і 1812 роках. У 1820 році проспект був названий в честь імператора Олександра II — Олександрівським. Це була головна вулиця міста.

Проспект був розроблений як аналог Єлісейських полів — широкої магістралі, яка б поєднувала різні частини міста та поєднував між собою головні Ринкові площі міста — Грецьку та Старобазарну, а також із ринком "Привоз". Пізніше, у 1830 роках, Олександрівський проспект планували продовжити завдяки вулиці Гаванної, таким чином поєднавши порт із "Привозом".

Цей план був зруйнований архітектором Джорджо Торічеллі, який звів на вулиці Дерібасівській, на перетині зі Гаванною і Грецькою площею, так званий Будинок Торічеллі. За його прикладом Олексій Маюров звів посеред Грецької площі свій Круглий дім, а Йоган Ансельм звів на початку сучасного Олександрівського проспекту Будинок Ансельма. Таким чином Олександрівський проспект був відокремлений від Грецької площі.

Також, історик Олександр Бабіч на засіданні комісії наголосив, що треба ухвалити якесь рішення щодо Олександрівської колони в парку Шевченко. Вчений впевнений, що пам'ятник треба позбавити імперських символів.

Зазначимо, що Олександрівська колона вже ставала об'єктом невдоволення активістів, які виступають за ліквідацію імперських маркерів в Одесі. Так на початку листопада активісти громадської організації "Солідарна молодь" повісили плакат та український прапор на пам'ятник Олександру II.

Втім це питання потрібно вивчити спеціалістам департаменту охорони культурної спадщини, щоб впевнитися, що ці елементи не знаходяться під охороною, як частина пам'ятника.

Справа в тому, що Олександрівська колона в Одесі — колона-пам'ятник, встановлена в травні 1891 року на тому самому місці, на якому в 1875 році міська влада приймали імператора Олександра II, для чого був побудований Царський павільйон, де монарх дав дозвіл на заснування тут парку його імені і посадив перше дерево.

Так наприклад сталося із барельєфом із зображенням Сталіна та Леніна на фасаді будівлі одеського залізничного вокзалу. Активісти наполягали на необхідності прибрати цей барельєф з будівлі, а філія "Вокзальна компанія" акціонерного товариства "Укрзалізниця" відмовлялася прибирати, посилаючись на те, що усі декоративні елементи, використані в архитектурному вирішенні інтер'єру та екстер'єру будівлі вокзалу є втіленням авторського задуму та мають високу мистецьку, архітектурну та історичну цінність і не можуть розглядатись окремо від будівлі-пам'ятки. 

Зрештою барельєф залишився на місці, але його прикрили банером.     

Источник