(Фото: Дмитро Король/Facebook)
Одеський активіст Дмитро Король пропонує прибрати з герба міста зображення золотої зірки міста-героя та замінити її на Абданк.
Відповідну пропозицію він виклав на своїй сторінці у Facebook.
"Зараз багато говорять про декомунізацію та деколонізацію. Одним з елементів, що нагадує про радянське минуле, є зірка на гербі. Варто замінити зірку на Абданк (в символіці Hab (unseren) Dank — (ми) вдячні тобі). Абданк використовувався як родовий герб кількох українських шляхетських, польських, литовсько-білоруських родів", — наголосив він.
Також Дмитро Король нагадав про пропозицію Лідії Синіло, яку та висловила 17 жовтня 2018 року. Жінка звернулася з пропозицією внести деякі зміни до кольорової палітри одеського прапора, а саме білу смугу зробити світло-синьою. Одеситка аргументувала свою пропозицію тим, що наше місто знаходиться на березі моря, тож на прапорі міста має бути синій колір.
Впродовж свого існування герб Одеси неодноразово змінювався.
Перший проєкт герба Одеси було затверджено 22 квітня 1798 року. Тогочасний герб являв собою перетятий золотаво-червоний французький щит. У його верхній золотій частині розміщувалось зображення двоголового орла — офіційного герба Російської імперії, зображення якого було обов'язковим для тогочасних гербів, а також мальтійський хрест — елемент який вживався за часів правління Павла I. У нижній червоній частині розміщувалось сріблясте зображення якоря, який характеризував Одесу як портове місто.
Одразу після смерті Павла I вигляд герба дещо змінився — мальтійський хрест з орла було прибрано.
Герб радянського періоду було затверджено 19 жовтня 1967 року рішенням виконавчого комітету Одеської міськради. Символ являв собою перетятий жовто-червоний щит французької форми. У верхній жовтій частині розміщувалось стилізоване зображення броненосця "Потьомкін" з червоним прапором. У верхньому правому кутку знаходилось також зображення Золотої Зірки міста-героя. У нижній червоній частині знаходилося срібне зображення якоря.
Одразу після здобуття Україною незалежності 1992 року було організовано конкурс на найкращий проєкт нового герба Одеси. За результатами конкурсу найкращим було визнано проєкт Ю. А. Горюнова. Кольорами щита пропонувалися синій та золотий. Але в останній момент цей герб не пройшов твердження у міськраді.
За рік, 2 грудня 1993 року, Одеський міськвиконком затвердив новий офіційний герб Одеси, але вже інший, який мав традиційну форму геральдичного щита в срібній рамці. Фон герба розділений по горизонталі на рівні частини. Верхня частина – червоного золота, нижня частина покрита гарячою емаллю червоно-жовтогарячого кольору. У центрі герба розташований срібний якір-кішка. Якір вінчала Золота "Зірка Героя".
Цей герб проіснував лише шість років. Вже 29 липня 1999 року затвердили інший герб Одеси, який є й наразі.
Зазначимо у вересні помер один із співавторів чинного герба міста Одеса — художник-сценограф громадський діяч Григорій Фаєр.
Прокомментируйте