Вселенська батьківська поминальна субота 2025 року: традиції, дата та що не варто робити

>

 

У році є кілька батьківських субот, коли православні християни моляться за спокій душ померлих родичів та всіх від віку спочилих. Це особливі дні загального поминання, коли віряни відвідують храми, подають записки з іменами покійних та моляться. Однією з найважливіших поминальних субот у році є Вселенська батьківська поминальна субота, яка передує початку Великого посту. Її називають М’ясопусною, адже ця батьківська субота припадає на тиждень перед М’ясопусною неділею, після якої християни припиняють вживати м’ясо.

М’ясопусна батьківська субота 2025 – дата за новим календарем

М’ясопусна батьківська субота в 2025 році припадає на 22 лютого – у суботу перед М’ясопусною неділею, яка є останньою, коли можна вживати м’ясні страви перед Великим постом.

 

Вселенська батьківська субота – традиції

 

У цей день згадують не лише рідних, а й усіх християн, які відійшли у вічність. Напередодні батьківської суботи, тобто у п’ятницю ввечері, звершується велика панахида, яка називається «парастас».

У саму суботу вранці відбувається заупокійна Божественна літургія, після якої звершують загальну панахиду. Це особлива служба, під час якої віряни моляться за спокій душ усіх спочилих християн, просячи для них Божого милосердя. Віряни подають записки з іменами померлих родичів, замовляють літургії та моляться за упокій їхніх душ.

 

 

 

 

Також у цей день віряни відвідують кладовища, прибирають на могилах близьких, запалюють лампадки чи свічки на знак пам’яті про спочилих. Але це не обов’язково. Окрім цього, готують поминальні страви, серед яких найпоширенішими є кутя, млинці та узвар. Їжу роздають знайомим, сусідам чи нужденним, згадуючи покійних добрим словом.

Також допомагають бідним, подають милостиню, адже будь-яке добре діло, зроблене з молитвою, приносить користь душам покійних. Важливо пам’ятати, що головним у цей день є саме молитва, а не пишні застілля – поминання має бути духовним, а не зводитися лише до частувань.

 

Як правильно поминати померлих

 

  • Молитися – найважливіший спосіб допомогти душам покійних. Можна читати Псалтир, «Отче наш» або спеціальні заупокійні молитви.
  • Замовити службу в храмі – заупокійну літургію та панахиду.
  • Подати милостиню – допомога нужденним вважається добрим ділом заради спочилих.
  • Запалити свічку за упокій – як вдома, так і в церкві.
  • Згадувати покійних добрим словом, дякувати їм за все, що вони зробили за життя.

 

 

Молитва за спочилих

Пом’яни, Господи Боже наш, у вірі й надії на життя вічне спочилих рабів Твоїх (імена) і, як Благий і Чоловіколюбець, що гріхи відпускаєш і неправду знищуєш, ослаб, відпусти і прости всі провини їх вільні й невільні, визволи їх від вічної муки і вогню геєнського і даруй їм причастя й насолоду вічних Твоїх благ, що Ти приготував для тих, хто любить Тебе.

Бо вони хоч і згрішили, але не відступили від Тебе, а несумнівно в Отця, і Сина, і Святого Духа вірували, у Тройці славимого Бога і Тройцю в Єдиниці православно до останнього подиху свого сповідували.

Тому милостивим будь до них, і віру в Тебе замість діл прийми, і зі святими Твоїми, як Щедрий, упокой, бо немає людини, щоб жила і не згрішила. Бо Ти один без усякого гріха, і правда Твоя — правда вічна; і Ти один Бог милости і щедрот, і чоловіколюбства, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.

 

Що не можна робити у  батьківську суботу

 

  • Не можна влаштовувати гучні застілля з алкоголем – поминання має бути скромним і духовним.
  • Не можна сваритися, лихословити та лиходіяти – день має бути наповнений добром і миром.
  • Не слід відмовляти в милостині та допомозі нужденним – навіть маленький добрий вчинок принесе користь для душі покійного.
  • Не варто працювати без крайньої необхідності – особливо це стосується важкої фізичної праці та домашніх справ.
  • Не можна гадати, звертатися до ворожок чи виконувати магічні ритуали.

 

Ми Україна

Источник