40 фільмів про незламну Слобожанщину створили харківські документалісти

Серію документальних відеофільмів про воєнні злочини російських окупантів у Харківській області відзняли й оприлюднили документалісти Громадської організації «Харківський прес-клуб». Під спільною назвою «СЛІДИ/SCARS» вони доносять інформацію про російську агресію проти України як до української, так і до світової аудиторії, адже кожен фільм дублюється англійською мовою. Наразі тривають перемовини про організацію показу фільмів у Європі.

Про проміжні підсумки реалізації масштабного проєкту «Харківщина: зруйнована, але незламна», у межах якого відзнято фільми, кореспонденту АрміяInform розповів керівник Харківського пресклубу Олександр Швець.

Олександр Швець під час презентації фільмів проєкту «Харківщина: зруйнована, але незламна»

— Коли ви з колегами працювали над задумом проєкту — на чому планували перш за все зосередитись, яку мету і завдання ставили?

— Головна мета проєкту «Харківщина: зруйнована, але незламна» — зафіксувати злочини, скоєні російськими військовими на території Харківського регіону. Протягом року маємо виготовити 60 документальних про наслідки цієї агресії.

«СЛІДИ/SCARS» запобігають російській пропаганді та маніпуляціям

Команда Харківського прес-клубу зосередила свою діяльність на інформуванні широкого загалу в Україні тапоза її межами про злочини РФ. Кожна стрічка — це розповідь очевидців, показ руйнації закладів, підприємств, установ, приватного сектору.

Документальні фільми можна використати у створенні банку пам’яті про наслідки російської агресії. Наша робота відіграє важливу роль в інформаційній війні, яку веде проти нас рф — фільми запобігають російськійпропаганді, маніпуляціям та спотвореному трактуванню подій в Україні нині та в майбутньому.

— Минуло понад пів року від часу оприлюднення наприкінці травня 2023 року першого фільму з циклу «СЛІДИ/SCARS». Вже можна підбити попередні підсумки проєкту. Що вдалося зробити, які найважливіші результати?

— На сьогодні Харківський прес-клуб виготовив 40фільмів українською та англійською мовами. Вони розраховані на глядача як в Україні, так і поза її межами. Для цього ми не лише показуємо стрічки, а залучаємо до своєї роботи якомога більше людей, охоплюємо більше глядачів, бо самого лише випуску документальних стрічок недостатньо, тому реалізуємо діяльність в кількох напрямках — створення контенту, що відповідає загальній меті та завданням і проведення інформаційних заходів.н

На зустрічі запрошуємо свідків російських злочинів

Команда Харківського пресклубу проводить пресконференції, зустрічі, покази фільмів на території різних громад. Протягом 6 місяців ми зустрічалися з жителями багатьох громад Харкова та області. Серед останніх — Чугуївщина та Дергачівщина.

На зустрічі запрошуємо свідків російських злочинів, залучаємо представників державної влади та органів місцевого самоврядування, родичів потерпілих, представників медіа і різних спільнот за фаховим охопленням — освітян, науковців, художників, бібліотекарів тощо.

Глядачі під час однієї з презентацій проєкту

— Якими є відгуки на фільми проєкту, чи цікавлять вони місцевих мешканців, місцеву владу, колег-журналістів?

— За результатами пресконференцій, презентацій і показів у Чугуївській та Дергачівській громадах управління освіти цих громад ухвалили рішення про покази фільмів проєкту у місцевих навчальних закладах.

На фільми проєкту вже посилаються інформаційні ресурси

Також ми підписали Меморандум про співпрацю з Клубом «Есхар» Новопокровської громади, яка до війни налічувала 16690 жителів. Працівники цього клубу —школярі старших класів, які виграли грант на проведення кіносеансів з метою лагідної українізації населення громади. Таким чином ми не лише охоплюємо більше глядачів для своїх переглядів, а й залучаємо молодь до співпраці.

Приємно, що на фільми проєкту вже посилаються інформаційні ресурси, зокрема й АрміяInform. Наразі найбільшу увагу привернула розповідь про наслідки Голодомору під час нинішньої війни у фільмі «Російський економічний тероризм». Цей фільм демонструвала також Одеська кіностудія.

Покази фільмів проєкту «Харківщина: зруйнована, але незламна» у Харківському національному університеті внутрішніх справ Покази фільмів проєкту «Харківщина: зруйнована, але незламна» у Харківському національному університеті внутрішніх справ Покази фільмів проєкту «Харківщина: зруйнована, але незламна» у Харківському національному університеті внутрішніх справ

— Привернути увагу глядачів у нинішньому потоці інформації непросто — як документалістам проєктувдається достукатись до нової аудиторії?

— Інформацію про свою роботу ми розміщуємо на сайтіХарківського пресклубу, в соцмережах «Фейсбук», «Інстаграм», на сайтах наших партнерів — у Мережі «Громада.Груп», на субсайтах громад області. Про нього інформують районні видання: газети «Маяк» (Богодухівщна), «Вісник Зміївщини» (Зміїв), регіональна агенція «Хроніки».

Нашими юридичними консультантами з виготовлення фільмів є Харківський національний університет внутрішніх справ. Понад 3 тисячі студентів, курсантів та викладачів університету постійно переглядають стрічки у закритому форматі. На сайті університету розміщено сторінку з посиланнями на YouTube-канал з фільмами нашого проєкту.

Найбільший вплив мають особисті зустрічі

Але найбільший вплив мають особисті зустрічі. Саме під час обговорень у громадах все голосніше чуємо не просто позитивні відгуки про свою працю, але й пропозиції поширити проєкт на інші області України, показувати фільми у країнах ЄС. Ми вже думаємо, як можна реалізувати ці пропозиції.

На сьогодні підписані Ліцензійні договори з телекомпаніями «TV-4» («Тернопіль-1», регіональний мережевий мовник з аудиторією понад 1 млн глядачів. Територія його мовлення це місто Тернопіль і Тернопільська область, частина Львівської, Хмельницької, Івано-Франківської та Рівненської областей) і ТОВ «Телерадіокомпанія РИТМ» (ITV MEDIA GROUP) з охопленням глядачів близько 900 тис. на території Рівненської, Житомирської та Хмельницької областей. Нині в стадії обговорення питання щодо показу проєкту за межами України.

— Які плани на майбутнє, чи матиме проєкт продовження не лише найближчим часом, але й у більш віддаленій перспективі?

— Дуже багато горя принесла ця війна людям. На жаль, ворог і сьогодні не припиняє руйнувати нашу країну, вбивати людей. Тож маємо переконання, що проєкт варто продовжувати, можливо, змістивши акценти на цінність кожної людини, її спогадів, переживань, емоцій. Про це неодноразово говорять і наші глядачі під час зустрічей.
Спілкування з глядачами надихає нас зростати з кожним фільмом не лише фахово, а й духовно і це варте уваги. Також за наслідками перемовин маємо надію показати фільми проєкту в країнах ЄС.

Антон Печерський

Кореспондент АрміяInform

Джерело